Yarın Tüm Dünya'da Bilim İçin Protestolar Yapılacak


Teknonce > Bilim > Yarın Tüm Dünya'da Bilim İçin Protestolar Yapılacak
Yarın Tüm Dünya'da Bilim İçin Protestolar Yapılacak

22 Nisan Cumartesi (yarın) Dünya genelinde farklı şehirlerde bilime daha fazla destek ve işbirliği için yürüyüşler gerçekleştirilecek.

Facebook'ta March for Science (Bilim İçin Yürü) adıyla oluşturulan grubun 500.000'den fazla üyesi bulunuyor. Grubun çağrısıyla yarın farklı ülkelerdeki meydanlarda yürüyüşler gerçekleştirecek olan grubun temel talebi bilimsel çalışmaların daha fazla desteklenmesi.Kısa bir süre önce Amerikan yönetiminin çevre politikalarında yaptığı sert geri dönüşlerden dolayı bu seneki eylemde Beyaz Saray çevresinin daha yoğun bir kalabalığa sahne olması bekleniyor. Hatırlanacağı gibi Trump, yenilenebilir enerjiyle ilgili tüm politikaları askıya almış ve devlete ait sitelerden de konuyla ilişkili tüm haberlerin kaldırılmasını istemişti. (İlgili haber için tıklayınız: https://www.teknonce.com/applegooglemicrosoftveamazontrumpakarsi.html) Trump'ın bu hamlesi bilim destekçileri ve çevreciler tarafından sert tepkiler almıştı. Bundan dolayı Amerika'nın bu sene en kalabalık etkinliğe sahne olması bekleniyor.

Etkinliğin organizatörleri Dünya genelinde birçok insanın konuya duyarlı yaklaşacağını umuyorlar. Yürüyüşler boyunca şu anki bilimsel çalışmalara ayrılan ödeneklerin arttırılması, bilim çevrelerinde eşitsizlikle mücadele, bilimsel çalışma ve araştırmaların yaygınlaştırılıp desteklenmesi gibi talepler dile getirilecek. 

Birçok kentte sabah saatlerinde başlaması planlanan etkinlik, www.livescience.com'dan da canlı yayınlanacak.

Kaynak: http://www.livescience.com/58772-scientists-to-stage-march-for-science.html?_ga=1.110472389.1544313871.1492432829

Etiketler: protesto, eylem, bilim için yürü, bilim protestosu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap