Yeni Bir Çalışma Solucanların Plastik Yediğini Ortaya Koydu


Teknonce > Bilim > Yeni Bir Çalışma Solucanların Plastik Yediğini Ortaya Koydu
Yeni Bir Çalışma Solucanların Plastik Yediğini Ortaya Koydu

Bilim insanları sürpriz ve şaşırtıcı bir keşfe imza attı. Wax solucanları doğal çevrenin başbelası plastik torbaları yiyor.

Washington Post'un haberine göre, İspanya'nın Cantabria bölgesindeki Biyolojik Tıp ve Biyoteknoloji Enstitüsü biyologlarından Federica Bertocchini, yaptığı çalışmalarda solucanlar ve plastikle hiçbir ilişkisi olmamasına rağmen sürpriz bir keşfe imza attı. Normalde arılar üzerine çalışmalar yürüten Bertocchini, solucanların arıların ballarını yemelerinden rahatsız olduğu için topladığı solucanları plastik bir torbaya koydu. Ancak zamanla solucanların plastik torbayı yiyip dışarı çıktıklarını fark etti. Cambridge Üniversitesi'ndeki arkadaşlarıyla iletişime geçip durumu bildiren Bertocchini, bu durumun araştırılmaya değer olduğunu düşünüyor. Current Biology dergisinde yayınlanan yazıya göre bu solucanlar plastikleri kemirmekle kalmıyor. Kemirdikleri plastikleri sindirebiliyorlar. Daha önce de çeşitli mikropların plastikleri dönüştürebileceği üzerine çeşitli çalışmalar yapılmış ve yayınlanmıştı. 2015 yılında Stanford Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı ve 2016 yılında da Japon araştırmacılar çeşitli mikrop ve bakteriler üzerinde benzer deneyler gerçekleştirmişlerdi. Bu çalışmaların bir kısmında da başarılı olunmuş ve bazı organizmaların plastik yiyebildikleri anlaşılmıştı. Ancak solucanın da plastikleri yiyebildiği bu son çalışmayla ve tesadüfen anlaşılmış oldu. Bu keşifle birlikte bazı organizmaların plastiği sindirebildiği de kanıtlanmış oldu.

Çalışmalara devam eden Bertocchini 14 saatlik bir süre için 100 solucan üzerinde bir deney gerçekleştirdi. 92 miligram (yaklaşık 3 ya da 4 pirinç tanesi) büyüklüğünde bir plastik bu solucanların arasına bırakıldı. Sürenin sonunda solucanların, plastiğin %13'ünü parçalayabildiğini tespit eden Bertocchini verdiği demeçte solucanların çok hızlı olduğunun altını çiziyor. Daha önceden farklı bakteriler üzerinde yapılan deneylerde böyle bir hıza ulaşılamamıştı. 

Solucanların kendi istekleriyle mi yoksa içindeki bakterilerden dolayı mı plastikleri yedikleri henüz bilinmiyor. Çalışmayı yürüten bilim insanları bu ihtimallerin ayrı ve tek başlarına mümkün olduğu gibi, her ikisinin birden böyle bir sonucu doğurabileceğini söylüyorlar. Çalışmayı yürütenlerden Paolo Bombelli bu duruma neyin yol açtığına odaklandıklarını söylüyor. Eğer bu durumun sebebi moleküller, enzimler ya da herhangi bir reaksion ise bunu keşfetmemiz ilerleyen zamanlar için önemli olacak. Bombelli, bu duruma sebep olan şey çözüldüğünde, atık plastiklerle yaşadığımız sorunların da çözülebileceğini belirtiyor.

Kaynak: https://www.washingtonpost.com/news/speaking-of-science/wp/2017/04/24/these-pesky-caterpillars-seem-to-digest-plastic-bags/?utm_term=.322bb797d4d5

Etiketler: plastik yiyen solucanlar, bilim haber, çevre kirliliği, plastik atık sorunu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap