Yeni Dönemde Samsung Liderliği Ele Geçirebilir


Teknonce > Teknoloji > Yeni Dönemde Samsung Liderliği Ele Geçirebilir
Yeni Dönemde Samsung Liderliği Ele Geçirebilir

Uzun bir süredir çip üretim endüstrisinde hızla yükselen Samsung, uzun bir aradan sonra bu sene liderliği ele alabilir.

1991 yılından beri Amerikan firması İntel'in tartışmasız lider olduğu çip endüstrisinde tahminler bu sene odak değiştirmeye başladı. Güney Koreli teknoloji devinin yükselişi sadece telefon üretiminde değil, çip endüstrisinde de hızla devam ediyor. Analistlerin raporlarına göre bu senenin ikinci çeyreğinde Samsung, tarihinde ilk kez İntel'i tahtından edebilir. Samsung'un bu atağı ise bu yılın ikinci çeyreğini aşarak bundan sonraki süreçte de şirketin lider olmasını sağlayacak gibi görünüyor.Sektör içinde yaptığı araştırmalarla bilinen IC Insights'ın yeni raporuna göre Samsung, ikinci çeyrekte liderliği ele alacak. Şirketlerin satış rakamları resmi olarak duyurulmamış olsa da, piyasadaki gözlemlere dayanarak oluşturulan raporlar ikinci çeyrekte Samsung'un yıllık %7.5 artışla 14.9 Milyar Dolarlık satış yapması bekleniyor. Aynı dönemde İntel için tahmin edilen rakam ise 14.4 Milyar Dolar.

Bununla birlikte 2017 yılının Samsung'un yılı olması bekleniyor. Bu dönemde çip teknolojisi endüstrisinde liderliği ele alması beklenen Samsung'un 2017'nin bundan sonraki dönemlerinde de liderlikten düşmesi beklenmiyor. 

Bu durumun temel etkenlerinden birisi elbette mobil kullanımların artık bir hayli yükselmiş olması olarak gösteriliyor. Samsung'un da bu sektördeki ağırlığı biliniyor. Güney Kore'de üretilen çipler, Dünya'nın birçok yerinde üretilen farklı telefonlarda kullanılıyor. 

NH Investment & Securities şirketinin tahminlerine göre ise Samsung üçüncü çeyrekte 15 Milyar Dolar civarında bir satış rakamına ulaşacak. Dördüncü çeyrek için öngörülen rakamın ise öncekilerin de ötesine geçeceği ve 17 Milyar Dolara kadar kademeli olarak yükseleceği söyleniyor.

Mobil endüstrisi, herkesçe bilinen eski ve köklü şirketleri bir bir deviriyor. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz aylarda Android telefonlarda yapılan internet kullanımı Windows'u geride bırakmayı başarmıştı. (İlgili haber için tıklayın.) Gelişen telefon endüstrisi insanları bilgisayarlardan bir bir geri çekiyor gibi görünüyor. 

Kaynak: http://english.yonhapnews.co.kr/business/2017/05/17/0504000000AEN20170517002100320.html

Etiketler: samsung, çip endüstrisi, teknoloji, intel

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap