Yeni Keşfedilen Gezegende Yaşam İzleri Aranacak!


Teknonce > Astronomi > Yeni Keşfedilen Gezegende Yaşam İzleri Aranacak!
Yeni Keşfedilen Gezegende Yaşam İzleri Aranacak!

Uzak bir yıldızın yörüngesinde keşfedilen bu yeni gezegen bilim insanlarının Dünya dışı yaşam arayışlarında önemli bir yer edinebilir.

LHS 1140b olarak adlandırılan ve kayalık bölgelerden oluşan bu yeni gezegen Güneş sistemimizden sadece 40 ışık yılı uzakta yer alıyor. Yıldızına olan uzaklığı yaşamı destekler mesafede olan gezegende su olma ihtimali de bulunuyor. Daha önce bulunan bazı gezegenler de bu kriterleri sağlıyordu ancak bu gezegenin bağlı olduğu yıldız sisteminin türü gezegenin yaşama elverişli olma ihtimalini güçlendirirken, Dünya'dan gözlemlenmesinin diğerlerine kıyasla daha kolay olduğu belirtiliyor. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi(CfA)'nden araştırmacı Jason Dittmann bunun son on yıl içinde kendisini en çok heyecanlandıran keşif olduğunu söylüyor. Dittmann yayınladığı çalışmada bu gezegenin olası yaşam modelleri için uygunluğuna dikkat çekiyor. 

Son yirmi yıl içinde Güneş sisteminin dışında ayrı bir yıldız sistemine bağlı olan ve yaşama elverişli olmak için birçok temel özelliğe sahip birçok gezegen keşfedildi. Dünya çapının 1.4 katına ve kütlesinin de 6.6 katına sahip olan LHS 1140b sahip olduğu özelliklerle yaşam için temel gereklilikleri sağlıyor. Kendi yıldızına olan mesafesi de yaşam koşullarının oluşmasına elverişli olan bu gezegen, sahip olduğu kütlesi ve çapından dolayı bir "Süper Dünya" olarak niteleniyor. 

Bu ve benzeri gezegenler keşfedildikten sonra yaşam olup olmadığı ya da geçmişinde yaşam izlerinin imkanını araştırmak için atmosferinin yapısı incelenir. LHS 1140b araştırmaları için de sıradaki evre atmosferinin incelenmesi. Bu gezegenin avantajı ise, konumu gereği, atmosferinin incelenmesinin öncekilerden daha kolay olacağının düşünülmesi. 

Dittmann ve ekip arkadaşları yakın bir zaman için Hubble uzay teleskobunu kullanmak üzere onayı aldıklarını da eklerken bu teleskopla gezegene bakışlarının kendilerine çok daha fazla veri sağlayacağının altını çizdiler. Ancak burada yaşam izleri bulamasalar da kendileri için asıl önemli olanın cüce yıldızların etrafındaki gezegenlerin araştırmacı olacağını belirtiyorlar. Son yıllarda cüce yıldızların etrafında çok sayıda gezegen keşfedildi ancak birçoğunun gözlenmesi LHS 1140b'nin gözlenmesinden çok daha zor. Bu yüzden bu yeni keşfedilen gezegenin gözlenmesi diğerleri için de birçok ipucu sağlayacak.

Son yıllarda Dünya dışı yaşam izleri konusunda atılan büyük adımlara bir yenisi daha eklenmiş gibi görünüyor. Anlaşılan ilerleyen zamanlarda da yaşam ihtimali bulunan gezegenlere astronomi çalışmalarında sıkça rastlayacağız.

Kaynak: http://www.space.com/36521-alien-planet-best-bet-search-for-life.html

Etiketler: uzayda yaşam, süper dünya, Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi(CfA), LHS 1140b

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap