Yenilenebilir Enerji Alanında Avrupa'dan Çılgın Proje!


Teknonce > Bilim > Yenilenebilir Enerji Alanında Avrupa'dan Çılgın Proje!
Yenilenebilir Enerji Alanında Avrupa'dan Çılgın Proje!

Avrupa'nın devleri rüzgar enerjisini daha verimli ve aktif kullanabilmek için kuzey denizine dev bir enerji adası inşa etmeye hazırlanıyor.

Bilindiği gibi rüzgar türibinleri yenilenebilir ve doğal enerji kaynakları arasında önemli bir yere sahip. Ancak kapladıkları alan ve ihtiyaç duydukları rüzgarlı ortam itibariyle bunları her yere kurmak mümkün görünmüyor. Yerleşim alanlarının dışında ihtiyaç duyulan enerjiyi üretecek kriterlere sahip bir kara parçası yoksa türibinleri kurmak pek de mantıklı bir seçenek değil gibi görünüyor. Bununla ilgili çalışmalardan sonra bazı Avrupa ülkeleri türibinleri denizin ortasına kurmak için adım atmaya karar verdi. 23 Mart'ta Danimarka'daki Energinet ve Tennet'in Almanya ve Hollanda kolları Kuzey Denizi'nin ortasında dev bir yapay ada inşa etme çalışmaları için bir anlaşma imzalayacaklar. Devlet tarafından işletilen enerji şirketlerinin amacı, Hollanda, Danimarka, Almanya, İngiltere, Norveç ve Belçika'ya 70.000-100.000 MW enerji sağlayabilecek yeni bir enerji kaynağı oluşturmak. 

Energinet yönetici kadrosundan Torben Glar Nielsen projenin çılgınca göründüğünün farkında olduklarını ancak artık bu gibi fikirlerin gündeme alınması gerektiğini belirtirken Avrupa'nın yeni enerji kaynaklarına ihtiyaç duyduğunu vurguladı. 

Yapay Ada Altı Kilometre Kare Büyüklüğünde Olacak

Denizin ortasına inşa edilecek ada fikri oldukça etkileyici. Altı kilometre karelik bir alana sahip olması planlanan adanın ayrına bir iniş pisti ve limanı olacak. Off-shore rüzgar gülleri korunması zor paneller olmasına karşın inşa edilecek adanın panellerin korunmasında önemli rol oynayacağı ve temel işlevinin de rüzgar güllerini korumak olacağı belirtiliyor. Danimarka ve Birleşik Krallık arasında yer alacak olan ada ayrı zamanda çalışanları için inşa edilecek yapıları da içinde barındıracak. Şirketler tesiste toplam 7000 rüzgar gülü barındırmayı hedefliyor.

Uzun vadede önemli bir kazanç sağlayacağından şüphe duyulmasa da projenin ciddi bir maliyeti bulunuyor. Yapay adanın sadece temellerinin oluşturulmasının yaklaşık 1.35 milyar euroya (1.45 milyar dolar) mal olacağı tahmin ediliyor.  Bu rakam türbinlerin, limanın, iniş şeridinin, Avrupa ülkelerine olan şebeke bağlantılarının ve adanın bütün altyapısının inşa edilme maliyetini içermiyor.

Yeni ada, AB'nin Paris anlaşmasının 2050 hedefini yerine getirme planının önemli bir parçası olacak.

Etiketler: kuzey denizi proje, rüzgar paneli proje, yenilenebilir enerji projeleri, avrupa enerji politikaları, paris anlaşması, rüzgar enerjisi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap