Yer Çekimi Kısaca Nedir? Yer Çekimi Kanununu Kim Buldu?


Teknonce > Astronomi > Yer Çekimi Kısaca Nedir? Yer Çekimi Kanununu Kim Buldu?
Yer Çekimi Kısaca Nedir? Yer Çekimi Kanununu Kim Buldu?

Dünya'yı ve atmosferini bir arada tutan yer çekimi kısaca nedir? Yer çekimi kanununu kim buldu? Yer çekiminin kaynağı nedir? Yer çekimi nasıl oluşur? İşte cevapları.

Yazıya girerken yer çekimini Dünya'yı ve atmosferini bir arada tutan güç olarak niteleyerek başladık. Ancak çekim gücünün bundan ibaret olduğunu düşünenlerdenseniz, bu yazıdan sonra bu fikriniz değişecek. Adım adım tüm bu soruların cevabını okurken, yazının sonuna ulaştığınızda çekim gücüyle ilgili bazı bildiklerinizin yanlış olduğunu da göreceksiniz.Yer Çekimi Nedir Kısaca? Yer Çekimi Nasıl Oluşur?

Öncelikle "yer çekimi nedir?" sorusuyla başlayalım. Ancak bu sorunun cevabını verebilmemiz için öncelikle çekim gücünün ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Çekim gücü, evrende varolup bir kütleye sahip her varlığın, diğer varlıklar üzerinde uyguladığı kuvvettir. 

Kütlenin boyutları arttıkça çekim gücü de artmaya başlar. Çekim gücüne daha büyük ölçekte bakıldığında esas olarak, büyük bir kütleye sahip olan gezegen ve yıldızların etrafındaki nesnelere uyguladığı kuvvettir. Elbette Dünya'nın yer çekimi de bu kapsama girer.

Daha büyük kütleli ve enerjisi daha yoğun olan bu dev cisimler, etrafındaki diğer cisimleri kendi yörüngesinde tutar. Dünya'nın çekim kuvveti bizleri, uçabilen canlıları, atmosfer içinde yer alan cisimleri ve hatta atmosferi uzay boşluğuna uçup kaybolmaktan alıkoyar. Hatta Ay gibi (bizlere ve Dünya'daki canlılara kıyasla) büyük kütleli cisimleri bile çekim kuvvetiyle yörüngesinde tutar.

Ancak, yukarıda da dediğimiz gibi her varlığın çekim gücü olduğu için, Dünya'mız da kendinden büyük cisimlerin etkisindedir. Dünya'dan daha büyük bir kütle ve daha güçlü bir enerjiye sahip olan Güneş, çekim gücüyle Dünya'yı, gezegenleri ve sayısız ufak gök cismini sisteminde tutar ya da sistemine çeker. Ancak Güneş de kendisinden daha büyük bir sistemin çekim gücünün etkisindedir. Bütün bir Samanyolu Galaksisi, galaksinin çekirdeğindeki çok güçlü bir karadeliğin etrafında döner. (Samanyolu Galaksisi hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.)

Bu karadelik o kadar yoğun bir çekim gücüne sahiptir ki; etrafında Güneş'imizden bile milyonlarca kat daha büyük yıldızlardan belki binlerce tanesini sisteminde barındırır. Bu sistemdeki gezegen sayısı ise milyonlarla ifade edilmektedir. Yani aslında kütleniz ne kadar büyükse, çekim kuvvetiniz o kadar büyüktür.

Dünya'mıza eskiden beridir "yer" dendiği için, Dünya'nın çekim gücüne yer çekimi de denmektedir. Ay'ın da Ay çekimi denen bir çekim gücü vardır. Ancak kütlesi ve enerjisi Dünya'dan az olduğu için Dünya'nın çekim gücünün etkisindedir. Ancak yine de çekim gücü yaşanan denizlerde yaşanan gel-gitlerle Dünya'dan da hissedilir.

Yer çekimi Isaac Newton tarafından bulunmuştur. (Isaac Newton'un hayatı ve çalışmaları için tıklayın.)

Etiketler: yer çekimi nedir, yer çekimi nasıl oluşur, çekim gücü, yer çekimi kanunu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap