Yerli Arama Motoru Yaani'nin Web Sürümü Yayınlandı


Teknonce > Teknoloji > Yerli Arama Motoru Yaani'nin Web Sürümü Yayınlandı
Yerli Arama Motoru Yaani'nin Web Sürümü Yayınlandı

Turkcell tarafından piyasaya sürülen yerli arama motoru Yaani, artık web üzerinden de kullanılabilecek. Ayrıntılar haberimizde...

Yaklaşık olarak 5 ay önce Turkcell'in kullanıcılara sunduğu Yaani, bu kısa sürede 2 milyon aktif kullanıcıya ulaşarak büyük bir başarıya imza etti. Şu ana kadar sadece akıllı telefonlarda kullanılabilen Yaani üzerinde 125 milyon arama yapıldı. Böylesi büyük bir başarıdan sonra Turkcell, Yaani'nin web sürümünü yayınladı.Kullanıcıların ihtiyaçlarına göre tasarlanan ve kullanıcıların internetteki bütün bilgilere en kolay yoldan ulaşmasını sağlayan Yaani, artık web versiyonu ile kullanıcıların hizmetinde olacak. Bu zamana kadar mobil uygulama olarak kullanılabilen Yaani'ye artık web ve mobil tarayıcılar üzerinden de ulaşılabilecek. Geçtiğimiz Ekim ayında kullanıma sunulan ve ilk 9 günde 1 milyondan fazla indirilen Yaani'de bugüne kadar 125 milyondan fazla kez arama yapılırken, toplam indirilme sayısı ise 4,5 milyona yaklaştı.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ayşem Ertopuz, "Arama motorları en fazla veri üreten servislerden birisidir. O nedenle Yaani, Türkiye'nin verisinin Türkiye'de kalması için kritik öneme sahip. Türkiye'nin kullanım alışkanlıklarına göre tasarlanan Yaani, Türkçe'yi çok iyi anlıyor. Biz arama yaptıkça o öğreniyor ve sürekli öğrenen akıllı arama motoru olarak kendini her an geliştiriyor. Bu sayede her defasında karşımıza daha iyi arama sonuçları çıkartıyor. Bugüne kadar mobil uygulama olarak kullanılan Yaani'ye artık web sitesi üzerinden de erişebilecek. Önümüzdeki dönemde web versiyonunu, yeni özellikler ve servisler ekleyerek daha zengin hale getireceğiz" şeklinde bir açıklama yaptı.

Yaani'nin en büyük özelliklerinden birisi anadilinin Türkçe olmasıdır. Türkçe'nin farklı dil bilgisi yapısını anlayabilecek şekilde geliştirilmiş olması ile Yaani, Türkçe aramalarda daha doğru sonuçlar gösteriyor. Artık web üzerinden de kullanılabilen Yaani'ye "https://www.yaani.com.tr" adresinden ulaşılabilecek. Ayrıca Turkcell kullanıcılarının mobil tarayıcılardan yaptıkları aramalar sırasında internet paketleri de eksilmeyecek.

Yaani, logo olarak Türkiye'yle özdeşleşmiş olan nazar boncuğunu kullanıyor. Ayrıca Yaani'nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve 24 Kasım Öğretmenler Günü gibi özel günler içinde ayrı ayrı logoları bulunuyor.

Yaani'nin en büyük özelliklerinden birisi de konum tabanlı arama yapabilmesi. Bu sayede kullanıcının konumuna göre en yakındaki bölge üzerinden arama sonucu vererek hızlıca sonuca ulaşılmasını sağlıyor. Örneğin; vizyondaki bir filmi arattığınız takdirde size en yakın sinema salonlarına ait seanslar karşınıza çıkacak.

Etiketler: yaani, yerli arama motoru, yaani web sürümü, yaani web versiyonu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. Galip
    28.04.2018 01:15

    Turkcell bu milete yalan söylüyor arama motoru adına geliştirdikleri hiçbirşey yok http://web.ntent.com dan besleniyor interneti tarayan tek bir robotları yok ve hatta interneti tarama adına bu alanda hiçbir fikirleri bile yok.

Yorum Yap