Yıldız Kayması Nedir ve Nasıl Oluşur?


Teknonce > Astronomi > Yıldız Kayması Nedir ve Nasıl Oluşur?
Yıldız Kayması Nedir ve Nasıl Oluşur?

Halk arasında yıldız kayması olarak bilinen gök olayı nedir ve nasıl oluşur? Yıldız kayması ne demektir? Yıldız kayması ne zaman olur?

Yıldız Kayması Nedir ve Nasıl Oluşur?Halk arasında yıldız kayması olarak bilinen olay esasında bir yıldızın kayması olayı değildir. Olayın ismi, bu gök olayı hakkında yanlış bir bilginin varlığını göstermektedir. Yıldız kayması denilen olay aslında Dünya'nın atmosferine giren kuyruklu yıldızlardan kopmuş parçalardır. Kuyruklu yıldızlardan koparak atmosferimize giren taşlar basınç ve sürdünmenin etkisiyle yanarlar. Son derece hızlı bir şekilde hareket ettiklerini ise hepimiz biliriz. 

Bunun sonucunda oluşan görüntü ise uzun bir süredir yıldız kayması olarak adlandırılmıştır. Güneş sisteminde başıboş şekilde gezinen ve zaman zaman gezegenlerin çekim gücünün etkisine girip o gezegene yönelen milyarlarca göktaşı vardır. İrili ufaklı çok değişik boyutlarda olabilen bu göktaşları, uzay boşluğunda etkisi altına girdikleri gezegene doğru hızla yönelirler. Hangi gezegenin atmosferine girerlerse girsinler, burada yanarak parçalanırlar.

Dünya'mız da çok sayıda göktaşını kendi çekim gücünün etkisine alabilmektedir. Bu göktaşları atmosfere girip yanarlar ve yeryüzüne de çoğunlukla çok küçük parçalar halinde ya da toz olarak düşerler. "Yıldız kayıyor" dediğiniz zamanlarda o parlamanın son anları genelde bu göktaşlarının ufalandığı anlardır. 

Yapılan ölçümlere göre Dünya'mıza bu şekilde her yıl 200.000 civarı göktaşı düşüyorve bunların da toplam ağırlığı ortalama 15.000 ton. Dünya'nın çoğu suyla kaplı olduğu için bu düşen göktaşları çoğunlukla deniz ve okyanuslara düşüyor. Yani parçalanmasalar bile insanlar için çok ciddi bir tehdit oluşturmuyorlar. Tabi bazı zamanlarda karaya da düşüyorlar ve o durumlarda oluşan felaketleri de hepimiz medyadan izliyoruz.

Bu meteor düşmeleri ise görüldüklerinde çoğunlukla görsel bir şölen olarak karşılanıyor. Yıldız kayması denilen bu olayı görüp de heyecanlanmayan insan pek azdır. Öyleki binlerce yıldır, yüzlerce batıl inanış doğurmuş olan bu olay hala bir çok insanın görünce dilek tutmasıyla sonlanıyor.

Etiketler: yıldız kayması nedir, yıldız kayması nasıl oluşur, göktaşı, uzay

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap