Yıldızlararası Uzaydan Gelen Bir Gök Cismi Tespit Edildi


Teknonce > Astronomi > Yıldızlararası Uzaydan Gelen Bir Gök Cismi Tespit Edildi
Yıldızlararası Uzaydan Gelen Bir Gök Cismi Tespit Edildi

Bilim insanları, yıldızlararası uzaydan Güneş Sistemi'mize ulaşan bir cisim tespit ettiler. Bu durum, uzayı gözlemlemeye başladığımızdan bu yana ilk kez yaşanıyor.

Samanyolu'nun derinliklerinden Güneş Sistemi'mize ulaşmayı başaran asteroit, uzayı gözlemleyecek teknolojiye ulaştığımız zamanlardan beri başka bir yıldız veya sistemden bizim sistemimize giren ilk gök cismi. Yıldızlararası yolculuğunu sürdüren asteroit, şekliyle de şaşırtıyor. Oumuamua ilk kez, 19 Ekim'de Hawaii'deki Pan-STARRS1 teleskopu kullanılarak gözlemlendi.400 metrelik uzunluğu ve 40 metrelik eniyle Güneş Sistemi'ne ulaşan bu dev asteroit, uzaya fırlatılmış bir mızrağı andırıyor. Koyu kırmızı bir renge sahip olan bu dev asteroidin kaya ve metal karışımından oluştuğu tahmin ediliyor.

Bilim insanları, insanlığın gözlemleyebildiği bu ilk yıldızlararası cisme "Oumuamua" adını verdi. Teleskoplarla yapılan ilk inceleme ve bunların ardından ilk tespitlere göre Oumuamua milyonlarca yıldır uzay boşluğunda dolaşıp duruyor. Anlaşılan Oumuamua'nın bu seferki ziyaret yeri Güneş Sistemi'miz. Dev asteroid, Güneş Sistemi'ni geçtikten sonra yolculuğuna devam edecek.

Bilim insanları ilk önce bu gök cisminin 25 ışık yılı uzaklıkta yer alan Vega yıldızından geldiğini düşündü. Fakat yapılan araştırmalar gök cisminin Vega'dan gelmediğini ortaya çıkardı. Yapılan son araştırmalara göre Oumuamua binlerce yıldır uzay boşluğunda gezinip duruyor. Hawaii Astronomi Enstitüsü'nde çalışmalarını yürüten Dr. Karen Meech, Oumuamua'nın hiçbir yıldız sistemine bağlı olmadığını ve Samanyolu galaksisinde başıboş gezinen bir gök cismi olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte bu dev gök cismi, Güneş Sistemi'mizdeki gök cisimlerinden de oldukça farklı görünüyor. Şimdiye kadar bu şekilde bir gök cismine rastlanmış değil. Bilim insanları, yapılan hesaplamalar sonucunda Oumuamua'nın bundan bir yıl önce Güneş Sistemi'ne girdiğini tespit etti. Su ve buz açısından fakir olan bu gök cisminin çoğunlukla metal ve kayadan oluştuğu tahmin ediliyor.

Etiketler: gök cismi, uzay, Oumuamua, güneş sistemi, dev asteroid, mızrak gibi asteroid, samanyolu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap