Yuri Gagarin'in Hayatı, Uzaya Çıkışı ve Ölümü


Teknonce > Astronomi > Yuri Gagarin'in Hayatı, Uzaya Çıkışı ve Ölümü
Yuri Gagarin'in Hayatı, Uzaya Çıkışı ve Ölümü

Uzaya çıkmayı başaran ilk insan olan Yuri Gagarin kimdir? Yuri Gagarin nasıl öldü? İşte Yuri Gagarin'in hayatı, uzaya çıkışı ve ölümü...

Yuri Gagarin'in Hayatı, Uzaya Çıkışı ve Ölümü

9 Mart 1934'te o zamanki Sovyetler Birliği'ne bağlı Gzhatsk yakınlarındaki Klushino köyünde dünyaya gelen Yuri Gagarin, çiftçi bir ailenin çocuğudur. İkinci Dünya Savaşı sırasında zor günler geçiren aile, bir yıl ve dokuz ay kadar bir süre için 9 metrekarelik çamurdan bir kulübenin içinde yaşadı. Yuri Gagarin'in iki ağabeyi savaş döneminde Almanlar tarafından esir alınarak Polonya'ya gönderildi. 1946'da Gzhatsk'a taşınan ailenin esir çocukları da yaklaşık bu tarihlerde geri döndü ve Gagarin de eğitim hayatına burada devam etti.1955 yılında teknik okuldan mezun olan Gagarin'in amacı Sovyet ordusuna girmekti. Chkalov Hava Kuvvetleri Pilot Okulu'na kaydolan Gagarin, 1957'de Sovyet Hava Kuvvetleri'nde Teğmen oldu; 6 Kasım 1959'da ise Kıdemli Teğmen rütbesine yükseldi. 1960 yılında bir dizi testten geçtikten sonra Sovyetlerin uzay programına katılmak için seçildi. Fiziksel ve psikolojik birçok testten başarıyla geçen Yuri Gagarin'in en önemli avantajı kısa boylu (1.57) ve atletik olmasıydı. Zira katılacakları programdaki uzay aracının kokpiti oldukça ufaktı.

Yuri Gagarin'in uzaya çıkış serüveni de bu şekilde başlamış oldu. 12 Nisan 1961'de Gagarin'in gemisi Vostok 3KA-3 (Vostok 1) aracı uzaya fırlatıldı. Bu fırlatmanın başarıyla gerçekleşmesi sonucunda Gagarin hem dünya yörüngesinde gezen, hem de uzaya çıkan ilk insan oldu.

Dünya'ya döndükten sonra da Gagarin, kozmonot yetiştirme merkezinde çalışmaya başladı. Savaş uçağı pilotu olarak kariyerine başlayan Yuri Gagarin'in uzaya çıkışından sonra tekrar bu görevine dönmesi için yeniden testlere girmesi gerekiyordu. Ancak bu süreç Yuri Gagarin'in ölümüyle sonuçlandı.

27 Mart 1968'de MiG-15 model uçakla gerçekleştirdikleri bir test sürüşü sırasında eğitmeniyle birlikte hayatını kaybetti. Kazanın sebebi ise açıklanmadı. 1968'de yapılan bir soruşturmada kazaya türbülansın yol açtığı söylendi. Bir söylentiye göre de uçuş sırasında Gagarin sarhoştu. Ancak bu iddianın asılsız olduğu ortaya çıkan belgelerle kanıtlandı. Nitekim uçuştan önceki testlere bakıldığında Gagarin'de uyuşturucu ve ya alkol izlerine rastlanmadı. Bunların dışında, Yuri Gagarin'in öldürüldüğünden tutun da teknik bir sorundan dolayı hayatını kaybettiğine dair onlarca söylenti bir anda ortalıkta gezinmeye başladı. 

Ancak Yuri Gagarin'in ölümündeki sır perdesi olaydan tam 45 yıl sonra kaldırıldı. Test sürüşünde hayatını kaybeden Gagarin'in uçağının düşmesine bir savaş uçağının neden olduğu açıklandı. Ölüm nedenini yıllarca kamuoyundan gizleyen Sovyetler Birliği'nin ardından açılan sır perdesi, bir savaş uçağının Gagarin'in uçağına çok yakın uçması sonucunda gerçekleştiğini gözler önüne serdi.

Olay sırasında diğer uçağın pilotu, kritik sınır olan 450 metre mesafe sınırını aşmış ve bu durum Gagarin'de paniğe yol açmış. Saatteki hızı 750 kilometre olan uçak da bu yakın uçuştan etkilenince Gagarin'in de durumu kontrol altına alamaması sonucunda uçak yere çakılmış. 

Yuri Gagarin'in ölümüne neden olan pilotun adı Rusya tarafından açıklanmadı ancak 2013 yılında gelen açıklamada bu pilotun hala hayatta olduğu söylenmişti. 

Rusya'nın uzaya giden ilk kadın kozmonotu olan Tereşkova da Yuri Gagarin'in ölümünden dolayı yaşadığı üzüntüyü dile getirmişti.

Etiketler: yuri gagarin hayatı, yuri gagarin ölümü, yuri gagarin uzaya çıkışı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap