Zararlı Gazları Kullanılabilir Ürünlere Dönüştürmek Mümkün


Teknonce > Bilim > Zararlı Gazları Kullanılabilir Ürünlere Dönüştürmek Mümkün
Zararlı Gazları Kullanılabilir Ürünlere Dönüştürmek Mümkün

İngiltere'den bir grup araştırmacı, sera gazı yiyen mikrobik teknolojiyi buldu.

Yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalarıyla bilinen araştırmacı ekip sera gazlarını kullanılabilir kimyasal maddelere dönüştürmek için bakterileri kullanmayı başardı. Bu yeni teknolojilerin daha yaygın kullanımı ve geliştirilmesi için de sanayi kuruluşları ve devlet kurumlarından daha fazla destek bekliyorlar.Nottingham Üniversitesi'nden Profesör Nigel Minton, kirletici sera gazlarını depolamak ve endüstriyel alanda biyoyakıt ve plastik gibi faydalı ürünlere dönüştürmek için "gaz yiyen" bakteri kullanan yeni gelişmeyi endüstriyel atılımların önemli bir parçası olabileceğini söylüyor. Profesör Minton'a göre bu yeni teknoloji, fabrikalardan çıkan zararlı gazları tekrar kullanılabilir hale getirecek. Bundan dolayı araştırmacılar devletlerin ve sanayi kuruluşlarının hem kendi ekonomilerini daha iyiye götürebilmek, hem de Dünya'daki kirli havayı azaltabilmek için bu yeni teknolojiye daha fazla destek sunmalarını bekliyor.

Enerji, plastik ve ilaç taleplerini karşılamak için küresel sanayide zararlı gazların salınımı önlenemiyor. Yenilenebilir ve alternatif enerji kaynaklarının kullanımına dönük teşvikler olsa da hala birçok sanayi kuruluşunun zararlı gaz salınımı devam ediyor. Buradan hareket eden Notthingham Üniversitesi Sentetik Biyoloji Araştırma Merkezi, atık gazları değerli kimyasal ve yakıt ürünlerine dönüştürmek için çalışmalar başlattı. Bunun sonucunda da çeşitli mikroorganizmalar kullanılarak bu gazların tekrar kullanılabilir maddeye dönüştürülmesinin yolunu buldular. Ancak bunun kullanımı ve kullanımının teşvik edilmesi için sanayi kuruluşları ve devlet politikalarında çeşitli değişiklik ve desteklemeler gerekiyor.

Yenilenebilir enerji için devletlerin yasaları hala yeterince katı değil. Yüksek karbonlu yakıtlar için fabrikalara çeşitli baskılar uygulanıyor olsa da, Profesör Minton'a göre aynı şey düşük karbonlu yakıtlar kullanan fabrikalara da uygulanmalı ve yasaların sınırları daha da genişletilmeli. Bu şekilde fosil kaynakların sanayide kullanımı azaltılabilir. Bu durum uzun vadeli politikalara dönüştürülebilirse, yenilenebilir ve alternatif enerji kaynaklarının kullanımı arttırılabilir. 

Bununla birlikte, elde edilen bu yeni teknoloji, fabrikaların karbon salınımını önemli ölçüde azaltacaktır. Minton'un diğer bir talebi de, bu yeni teknolojinin araştırma ve geliştirme kısmı için daha fazla destek. Özellikle devletler tarafından daha fazla destek bulunmasıyla, projenin sanayi kuruluşları için tam anlamıyla ve kısa bir sürede kullanılabilir hale getirilebileceğini savunan Minton, yaşadığımız dünyada bu tedbirlerin aciliyetine tekrar vurgu yapıyor. 

Eğer bu ve benzeri teknolojiler kullanıma girer ve yaygınlaşırsa karbon içerikli ürünlerin piyasaya sürülmesine ve fabrikalara baskıların artmasıyla karbon vergisi gibi yeni yasalarla tanışmamıza yol açabilir. Ayrıca ilerleyen zamanlarda bu yeni teknolojiler hem akademik hem de endüstriyel alanlarda kendinden sıkça bahsettirecek gibi görünüyor. Dünya'nın daha yaşanılabilir bir yer olması adına yapılan bu çalışmaların, sanayi kuruluşları ve devletlerden daha fazla destek bulup bulamayacağını ilerleyen günler gösterecek.

Kaynak: https://techxplore.com/news/2017-04-greenhouse-gas-microbial-biomass.html

Etiketler: yenilenebilir enerji, alternatif enerji, sera gazı, gaz yiyen bakteri, teknoloji

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap