Zihni Derin Kimdir? Hayatı


Teknonce > Bilim > Zihni Derin Kimdir? Hayatı
Zihni Derin Kimdir? Hayatı

Çayın babası olarak bilinen Türk ziraatçı ve eğitimci Zihni Derin kimdir? Zihni Derin ne yapmıştır? İşte hayatı...

Zihni Derin Kimdir? Ne Yapmıştır? Hayatı

Zihni Derin, 1880 yılında Muğla'da dünyaya gelmiştir. 1897 yılında Muğla İdadisi'ni, 1900 yılında Selanik Ziraat Ameliyat Mektebi'ni ve 1904'te Halkalı Ziraat Mektebi Alisi'ni bitirmiştir. Eğitim hayatını tamamlayan Zihni Derin, 1905 yılında Aydın İli Orman ve Maden Muamelat Katipliği göreviyle devlet memurluğuna başlamıştır. Daha sonra Rodos'ta Akdeniz Adaları ili Orman Müfettiş Kâtibi, Gediz ve Simav ilçeleri Orman Müfettiş Vekili olarak görev yapmış ve 1907 yılında Orman Müfettişi olmuştur.1909 ila 1912 yılları arasında Selanik Ziraat Mektebi'nde kimya, ziraat sanatları ve jeoloji öğretmenliği yapmıştır. 1914-1920 yılları arasında, Bursa'da öğretmenlik yapmış ve Bursa Milli Eğitim Müdür Vekilliği görevinde bulunmuştur. 1920 yılındaki Yunan işgalinden hemen önce Bursa'dan ayrılmış ve Ankara'ya geçmiştir. Burada Milli Mücadele Hükümetinin kurmuş olduğu İktisat Bakanlığı'nda ilk Tarım Genel Müdürü olmuştur.

1921 yılının Nisan ayında Ankara'da ülkenin ekonomik ve sosyal sorunlarını görüşmek amacıyla bakanlık temsilciliklerinin katıldığı bir komisyona İktisat Bakanlığı'nın temsilcisi olarak katılmıştır. Yaşanan bazı olaylar sebebiyle işsizliğin ve güvenlik sorunlarının arttığı Doğu Karadeniz'de halka yeni iş imkanları oluşturmak için inceleme yapmakla görevlendirilmiştir. Zihni Derin, Halkalı Yüksek Ziraat Mektebi öğretmenlerinden olan Ali Rıza Bey'in 1917 yılında Batum'da yaptığı incelemeler sonucunda yazdığı raporu okumuştur. Raporda çayın Rize dolaylarında yetiştirilmesinin mümkün olduğu, sebepleri ile birlikte ifade edilmiştir. Zihni Derin, bu raporu Rize'deki komisyona okumuş ve uygulamayı başlatmak üzere bir fidanlık kurulması kararlaştırılmıştır.

Zihni Derin, 1923 yılında çay ve narenciye fidanlığı kurmak üzere Rize'ye gönderilmiş ve çalışmalara başlamıştır. Bölgede bazı insanların Batum'dan getirip süs bitkisi olarak diktikleri çay fidanlarının gayet iyi geliştiğini gözlemlemişti. 1924 yılında Batum'a giderek Ruslar tarafından kurulmuş olan çay bahçelerini, çay fabrikasını ve Astropikal Bitkiler Araştırma İstasyonu'nu incelemiştir. Geri dönerken getirdiği tohumları dikmiş ve bölgenin çay yetiştirmeye uygun olduğu görüşüne varmıştır. Bunun üzerine Batum'dan fidan getirip halka dağıtma girişiminde bulunmuş fakat bu girişimi yeterli ilgi görmediğinden başarısız olmuştur. Ankara'daki görevinin başına dönen Zihni Derin, bu konu ile ilgili bir yasa teklifi hazırlamış ve tasarı, o dönemin Rize Mebuslarının desteğiyle 6 Şubat 1924 tarih ve 407 sayıyla kanunlaşmıştır. Kanun, Rize Vilayeti ile Borçka Kazasında; Fındık, Portakal, Limon, Mandalina, Çay Yetiştirilmesi Hakkındaki Kanun adıyla yürürlüğe girmiştir.

Zihni Derin, çıkartılan kanunun yetersiz kalması ve bölge halkının bilgisizliğinden dolayı çalışmaların başarısız olması sebebiyle öğretmenliğe geri dönmüş ve 1930 yılından itibaren Ankara'da öğretmenliğe devam etmiştir. Daha sonra çay tarımının ülkede yeniden gündeme gelmesi üzerine 1936 yılında Trakya'da 2. Umumi Müfettişlik Ziraat Müşavirliğine, 1937 yılında ise Tarım Bakanlığı Başmüşavirliğine atanmıştır. 1938'de Rize ve çevresinde kurulacak Ziraî Teşkilat'ta çay organizatörü unvanı ile çay üretiminin yaygınlaşması için yoğun olarak çalışmıştır. 1945'te yaş haddi nedeniyle emekli olduktan sonra da Tarım Bakanlığı'nda organizatör olarak görev yapmaya devam etmiştir.

Türkiye'de çay tarımının başlamasına ve yayılmasına önderlik ettiğinden dolayı "çayın babası" olarak bilinen Zihni Derin, 25 Ağustos 1965 yılında Ankara'da hayatını kaybetmiştir. 

Etiketler: zihni derin kimdir, zihni derin ne yapmıştır, zihni derin hayatı, çayın babası

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap